Kako Zaštititi Poljoprivredno Zemljište?

Zemljište na kojem se uzgajaju biljke, stoka i obavljaju različiti poljoprivredni poslovi naziva se poljoprivredno zemljište. Ključna uloga ovog zemljišta je na globalnom nivou i direktno je povezana sa lancima ishrane. U cilju zaštite interesa države ili vlasnika ovog zemljišta adekvatno osiguranje i zaštita poseda je od presudnog značaja.

Kako Izgleda Poljoprivredno Zemljište?

Poljoprivredna zemljišta su prostrane parcele najčešće prekrivene raznim hranljivim biljkama a služe i za sve ostale poljoprivredne radove. Samo zemljište zahteva adekvatan kvalitet i radove na njemu kako bi uzgoj bio plodonosan i uspešan. Parcele mogu biti male porodične farme a mogu biti i naširoko rasprostranjene u posedu države ili velikih preduzeća.

Zbog Čega je Važno Adekvatno Zaštititi Posed?

Osnovna i najvažnija zaštita poljoprivrednog zemljišta je postavljanje jasnih granica u vidu ograde koje obeležavaju dimenzije parcela. 

Poljoprivredna zemljišta se mogu obeležiti i raznim improvizovanim tablama i sl. ali su ograde ipak znatno sigurnija i jasnija podela. Ograda će prvenstveno sprečiti neovlašćeni pristup na posed i sprečiti bilo kog potencijalnog prekršioca.

  • Za odabir odgovarajuće ograde naročito kada je dosta veliki posed kao što su uglavnom poljoprivredna zemljišta birajte žičanu ogradu.
  • Žičana ograda za specifične potrebe poljoprivrednog zemljišta i druge okolnosti kao i za svaki budžet je idealno rešenje.

Prednosti Žičanih Ograda

  • Efikasnost žičanih ograda za velika poljoprivredna zemljišta ogleda se u njihovoj jednostavnosti i praktičnosti. Pored toga žičana ograda ne zahteva komplikovan proces montaže već se sve može završiti brzo i jednostavno. 
  • Pletena ili mrežasta ograda sprečava divlje životinje i ptice da nanose štetu i ugroze useve. 
  • Transparentnost žičanog pletiva pruža pogled i na okolinu a može se posmatrati i samo zemljište i napredak biljaka. 
  • Pocinkovano žičano pletivo standardne debljine žice između 1.8 i 2.2mm su najviše zastupljena žičana pletiva.
  • Visinu ograde kao i promer okca takođe možete birati.

Dodaci Žičanim Ogradama

Za bolju zaštitu uz žičane ograde koristi se bodljikava žica, i ona se uglavnom postavlja u gornjem delu kako bi sprečila preskakanje preko žice.

Čelične, aluminijumske, betonske ili kamene konstrukcije mogu se vrlo jednostavno kombinovati sa žičanim ogradama i doprinose estetskom izgledu ograde i površine koja je ograđena.

Za još bolju zaštitu postoje električne ograde koje efikasno štite zemljišta i polja koja su daleko van civilizacije i sprečavaju divlje životinje i nelegalne ulaske na parcele.

Postupak Odabira i Postavljanja Ograde

S obzirom da je reč o velikim površinama koje se ograđuju na samom početku odaberite debljinu žice i otvore okca koja će se najbolje uklapati sa namenom i upotrebom poljoprivrednog zemljišta.

Od debljine žice i promera okca zavisi i cena žičanog pletiva pa vodite računa da se ne izlažete većim troškovima nego što je potrebno.

Za bilo koje dodatne predloge i pitanja savetujemo da se konsultujete sa stručnim licima ili se detaljnije raspitate kod iskusnih lokalnih poljoprivrednika. Ono što je najvažnije da poljoprivredno zemljište zaštitite i osigurate na najbolji i najefikasniji način i uskladite zemljište i vanjske uslove. 

Pravna Zaštita Poljoprivrednog Zemljišta

Ukoliko Vam samo ograđivanje žičanom ogradom poljoprivrednog zemljišta nije dovoljno kao zaštita, možete i na drugi način osigurati posed. Vlasnička prava i integritet zemljišta su veoma važni za uspešno i sigurno poslovanje pa poljoprivredno zemljište možete osigurati i pravno za šta morate imati kompletnu dokumentaciju kako bi došlo do postizanja zakonodavne regulative.